Historie

Bystrci i Kníničkách se začal hrát fotbal již v roce 1932. V Bystrci byly založeny dokonce kluby dva – Rudá Hvězda a Sportovní klub. Tyto kluby byly sloučeny v roce 1948 pod hlavičkou Sokola. V Kyničkách, jak se tehdy Kníničky psávaly, byl rovněž v roce 1932 založen Dělnický sportovní klub. Ke sloučení bystrckého a kníničského fotbalu došlo v roce 1961, a to pod názvem TJ Sokol Bystrc – Kníničky. Zprvu se hrály různé varianty městského přeboru. Bystrckým mužům se podařil, již na novém travnatém povrchu, postup do krajských soutěží v roce 1975. V roce 1987 byla dokončena nová ocelová tribuna a o rok později hojně využívaná krytá hala. Dorost hrával fotbal v Bystrci již od šedesátých let minulého století, ostatní mládež přibývala postupně v letech následujících – například první utkání přípravek bylo odehráno v roce 1982. Velký dík zde patří nejen Václavu Michnovi ale i dalším, kteří jako trenéři mládeže vychovali řadu vynikajících fotbalistů s ligovými zkušenostmi. V krajských soutěžích bojovali naši muži až do roku 1994, kdy mužstvo léta budované Ing. Zdeňkem Rýcem zaslouženě postoupilo do Moravskoslezské divize. V této době začíná nová éra bystrckého fotbalu, kdy do klubu vstupuje firma DOSTA a také SDS Exmost. Noví partneři se na dlouho zasluhují o stabilitu klubu v dalších letech. Po devíti letech v divizi přišel další úspěch s postupem do MSFL v roce 2003. Dosud nejvýraznějším úspěchem bystrckého fotbalu je bezesporu historický postup do druhé celostátní ligy v roce 2006. I přesto, že druhá liga byla pro nás jen jednoroční záležitostí, tak získané zkušenosti jsou k nezaplacení. V těchto letech se stadion u Svratky plnil také při pohárových utkáních, kdy jsme přivítali prvoligovou Zbrojovku, Liberec či Spartu Praha. V dalších letech jsme hráli postupně opět MSFL, divizi a pak 4 roky Krajský přebor. V ročníku 2018/2019 jsme se na rok vrátili do divize D. FC DOSTA Bystrc – Kníničky v současné době hraje opět v Krajském přeboru Jihomoravského kraje. Klub disponuje dvěma travnatými hřišti a jedním minihřištěm s umělým povrchem.

Historie, Dosta Bystrc - Kníničky